Poradíme Vám pri výbere bicykla, lyžiarskej obuvi, dĺžky palíc

ZIMA

Zjazdové lyžiarky veľkosť

Bežecké lyže a palice

Neviete si poradiť s výberom bežeckých lyží a palíc? Nviete správne zvoliť veľkosť respektíve dĺžku? Kliknite na link nižšie a zistite si údaje z tabuľky.

Veľkosť (dĺžka) bežiek sa určuje vo všeobecnosti na základe Vašej hmotnosti ale taktiež sa môžete riadiť výška + ...cm ako máte zadané v texte pri jednotlivých druhoch bežkovania (Klasik, BackCountry, Skate).

Ako vybrať dĺžku bežiek a palíc?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LETO

V PRVOM KROKU JE PODSTATNÉ SA ROZHODNÚŤ, KDE BUDETE BICYKEL VYUŽÍVAŤ, AKÉ TRASY UPREDNOSTŇUJETE, AKO A KDE CHCETE VÁŠ ČAS S BICYKLOM STRÁVIŤ.

Rozoznávame tieto typy bicyklov:

1/ MOUNTAIN BIKE - MTB:
Horský bicykel, ktorý je určený na jazdu v teréne, po nespevnených cestách. Na tento bicykel je možné nahodiť plášte s cestným dezénom - vtedy je bicykel vhodný aj na cesty. To znamená, že vďaka svojej veľkosti kolies 26" má širokú škálu použitia. Bicykel vieme prispôsobiť zákazníkovi napr. vymenit plášte,riadidlá /ohnutý,rovný/,sedlo...... prípadne aj komponenty - prehadzovače, brzdy..... Diely,ktoré si nechávame Vam odpočítame a Vami vybrané pripočítame-čiže nič nepreplatíte.

2/ CROSS BIKE
Je určený na jazdu po cestách a asi len v 20% na jazdu v nenáročnom teréne, t.j. nespevnené cesty. Tieto bicykle majú 28" kolesá (väčšie a užšie), Čo v praxi znamená, že lepšie udržuje vyššiu rýchlosť - máte nižší odpor po ceste. Patrí sa spomenúť aj nevýhody, ktoré súvisia hlavne s jazdou v teréne. Bicykel je príliš tvrdý - malý kontakt plášťa s povrchom. Plášte Vás tu nepodržia ani vo výšlapoch ani v zjazdoch. Jazdou v teréne potom trpí nie len bicykel (časté osminy, defekty), ale aj jazdec.

3/ TREKINGOVÝ BIKE
Je to crossový bicykel vybavený blatníkmi, osvetlením, nosičom.

4/ ENDURO, FREERIDE: BIKE
Určený aj do náročnejšieho terénu. Má vyšší zdvih vidlice, pevnejší rám, ráfiky, širšie plášte.

5/ DIRT
Bicykel určený do náročného terénu na zjazd, prípadne na skoky. Majú nižšie rámy - okolo 15". Tieto bicykle sú vyhľadávané náročnou mládežou.

6/ BMX
Bicykel s 20" kolesami a bez prehadzovačov. Je vhodný na akrobaciu a vďaka jeho menším kolesám a hustému výpletu vydrží rôzne kúsky.

AK STE SI VYBRALI TYP BICYKLA, KTORÝ VÁM BUDE ČO NAJVIAC VYHOVOVAŤ PO STRÁNKE VYUŽITIA, JE DÔLEŽITÉ VYBRAŤ SI BICYKEL TIEŽ PODĽA VEĽKOSTI. VEĽKOSŤOU BICYKLA SA ROZUMIE DĹŽKA SEDLOVEJ TRUBKY.

Určuje sa podľa výšky postavy respektíve dĺžky nohy (od rozkroku po chodidlo). Pri prekročení rámu by mala byť medzera medzi hornou rámovou trubkou a rozkrokom:

    * u horských bicykloch: 5 až 10cm
    * u crossových bicykloch: 3 až 8cm

Pri častejšom jazdení v teréne sa prikláňame skôr k menšej veľkosti - bicykel je obratnejší.
Pri častejšom jazdení po ceste sa prikláňame skôr k väčšej veľkosti - bicykel je stabilnejší.

AK MÁTE VYBRANÝ PRÍSLUŠNÝ TYP BICYKLA A VEĽKOSŤ, JE POTREBNÉ SA ROZHODNÚŤ PRE VEĽKOSŤ A VARIANTU RÁMU.

Výška postavy..................Veľkosť rámu

165 – 173 cm....................................17“
170 – 188 cm....................................19“
185 a viac...........................................21“

Odkaz na veľkosti rámov značky Haibike http://www.haibike.de/index.shtml?rahmengeometrien veľkosti rámov sú udávané v centimetroch, keď vydelíte 2,54 dostanete údaj v palcoch.

 U detských bicyklov
od 1 roka...............12" priemer kolesa
od 3 rokov..............16" priemer kolesa
od 5 rokov..............20" priemer kolesa
od 8 rokov..............24" priemer kolesa

Rámy sa všeobecne rozdeľujú na dva typy:

    * pánsky
    * dámsky

Celoodpružený bicykel znamená jednoznačne menšiu únavu z jazdy!

Snaha o pohodlnejšiu jazdu vedie k postupnému zavádzaniu odpružených prvkov aj pri mestských, trekingových a krosových bicykloch. Najprv prišla na rad predná vidlica a dnes už má odpruženú vidlicu väčšina kvalitných krosových a trekingových bicyklov. Popis princípov odpružených vidlíc by bol priveľmi zložitý – rozhodne však možno odpruženú vidlicu len odporučiť – najmä ruky budú menej trpieť otrasmi spôsobenými nerovnosťami terénu. Pri horských bicykloch je dnes už bežné aj odpruženie zadného kolesa - máme na mysli prepracovaný systém, kde je zadná stavba uložená na priemyselných ložiskách /nie plastových púzdrach/ a inteligentnou tlmiacou jednotkou*. Odpruženie má pri krosových a trekingových bicykloch za úlohu predovšetkým zvýšiť komfort cyklistu.

Na rozdiel od horských bicyklov, určených na šport, tu nie je prioritou dokonalé udržanie styku bicykla s terénom, ani možnosť skokov či takmer akrobatických kúskov. Odporcovia celoodpružených bicyklov argumentujú často spotrebou energie v pružiacom systéme, vyskytuje sa dokonca názor, že jazda na celoodpruženom bicykli je drina. Samozrejme, nemožno poprieť, že sa v odpruženej časti energia vyvinutá šliapaním spotrebuje, rozhodujúca pre celkový dojem z jazdy je však celková únava cyklistu – a tá je na celoodpruženom bicykli vďaka prepracovanému systému spolu s inteligentným tlmičom jednoznačne nižšia, ako to dokazujú poznatky Vyššej technickej školy v Kolíne nad Rýnom. Dôvodom je fakt, že pri jazde na nedopruženom bicykli sú svaly cylistu následkom otrasov v trvalom napätí, únavu vyvolávajú aj vlastné otrasy. Určitým kompromisom medzi pevným a celoodpruženým bicyklom sú bicykle s odpruženou sedlovkou. Kvalita a účinnosť odpružených sedloviek bicykla sú často sporné, ich zdvih je väčšinou relatívne malý. Pri mnohých týchto sedlovkách vyvolávajú negatívne trenie spôsobujúce malú citlivosť na menšie otrasy. Nevýhodou je tiež meniaca sa vzdialenosť sedla od pedálov. Odpruženie je, samozrejme, vždy na úkor hmotnosti, odpružené modely sú o niečo ťažšie než porovnateľné neodpružené, ale komfort za to určite stojí a možno len zopakovať, že jazda s odpružením je aj navzdory vyššej hmotnosti bicykla menej únavná.

*inteligentná tlmiaca jednotka - pružiaci systém, ktorý ma prepracované tlmenie-to značí pružiacou časťou je pružina alebo vzduch a tlmiacou je olej. Systém podstatne viac reaguje na podnety /nerovnosti/ od zadného kolesa ako na podnety /šlapanie/ od cyklistu.