Vyčarujte svojmu dieťaťu iskričky v očiach!

Zistiť viacPorovnanie motorov Bosch, Yamaha, Bafang, Shimano a TQ

Pozrite si vlastnosti jednotlivých motorov elektrobicyklov, ktoré u nás nájdete.Porovnanie motorov Bosch, Yamaha, Bafang, Shimano a TQ

Pri výbere elektrobicykla je motor a jeho vlastnosti podstatný, preto sa pozrieme na charakteristiky jednotlivých motorov.

Poďte teda rovno na vec.

Výrobcovia elektrobicyklov pracujú s 3 faktormi a to sú:

  • motor,
  • cyklista (so všetkými jeho nepravidelnosťami a kolísaním kadencie) a
  • softvér.

Každá značka je v niečom iná, preto som spolu s kolegami spísal nasledovnú tabuľku. Tabuľka ponúka všeobecné informácie na zorientovanie sa v charakteristikách. Neponúka však presné informácie. Presné informácie ponúkajú výrobcovia v priložených dokumentoch, ktoré zákazník dostane pri kúpe.

 

Charakteristika a značky motorov 


Bosch
 


Yamaha
 


Bafang
 


Shimano
 


TQ
 

Úrovne podpory

až 300%

až 320%

neuvádza sa

až 300%

až 300%

Kapacita batérie

do 500 Wh

do 600 Wh

do 520 Wh

do 500 Wh

do 630 Wh

Počet úrovní pomoci

4

4 až 5

5

3

5

Max. krútiaci moment

75 Nm

80 Nm

80 Nm

70 Nm

120 Nm

Sila

250 W

250 W

250 W

250 W

250 W

Asistent pri kráčaní

áno

áno

áno

áno

áno

Prispôsobovanie vlastností

nie

áno

áno

áno

áno

 


Zobraziť elektrobicykle
 

 

Úrovne (režimy) podpory

Úrovne pomoci sa v názvoch môžu líšiť. Každá značka ich nazýva inak. Väčšinou sú to tieto:

  • Eco resp. +Eco
  • Normal resp. Sport resp. Eco
  • High resp. Turbo resp. STD

V závislosti od motora sa môže úroveň podpory pohybovať od 50% do viac ako 300%. Čím viac úrovní podpory má motor, tým presnejšie môže byť prispôsobený konkrétnemu jazdcovi.

Väčšina motorov je vybavená progresívnym režimom, ktorý prispôsobuje úroveň pomoci jazdcovi. Pomocou množstva vstavaných senzorov detekuje úsilie vyvíjané na pedále a podľa toho upravuje úroveň podpory - čím silnejšie zatlačíte do pedálov, tým viac motor pomôže. Vďaka tomu nie je potrebné meniť režimy tak často.

Tu však musím povedať, že vzhľadom na zaťažovanie reťaze, je šetrnejšie najprv preradiť na najľahší prevod.

 

Kapacita batérie

Batérie s vysokou kapacitou samozrejme poskytujú viac energie a zvyšujú dosah. Dosah závisí od spotreby energie motorom. Rovnako ako u automobilov, štýl jazdy ovplyvňuje, ako dlho vydrží batéria. Okrem toho existuje celý rad ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú dosah: teplota vzduchu, úroveň podpory, hmotnosť cyklistu, terén, atď. Rozpätie je 30 km až 110 km.

 

Vybitá batéria

Batéria je vybitá, motor je vypnutý a čo teraz? Bez motora môžete cítiť určitý odpor. Každý motor má iný odpor. Niektoré značky majú nižší resp. nemajú žiadny odpor, niektoré majú vyšší odpor. Tak či tak, nie je to nič strašné.

 

Displeje a ovládače

Na prepínanie medzi úrovňami podpory používame displeje a ovládače. Na trhu existuje široká škála riešení, od minimalistických dizajnov až po high-tech farebné displeje s množstvom funkcií.

 

Aplikácie do smartfónov

Takmer všetci výrobcovia motorov v súčasnosti ponúkajú špecializované aplikácie, ktoré vám umožňujú upraviť charakteristiky motora, reagovať podľa stavu batérie a sledovať všetky činnosti. Všetky motory sú od výroby naprogramované tak, aby ste si dobre zajazdili aj bez zvláštneho nastavovania.

 

Záver

Ako uvádzam na začiatku, motor je podstatná vec, no na elektrobicykli sú takisto aj iné dôležité veci ako geometria, rám, radenie, brzdy, materiály, atď.

 

Zabudol som na nejakú oblasť? Alebo máte nejakú otázku? Položte nám ju na spodku článku

 

 

Páčil sa vám tento článok? Tak sa prihláste na odber newslettra a zostaňte vo forme.


Chcem sa prihlásiť
 

 

 

Diskusia k článku

Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním týchto internetových stránok s tým vyjadrujete svoj súhlas. Ďalšie informácie