Elektrobicykel má čoraz viac fanúšikov. Hoci si stále udržiava aj skupiny odporcov, ľudia, ktorí naň nedajú dopustiť, prízvukujú, že im vniesol do života omnoho viac chuti športovať a zažívať dobrodružstvá, ktoré by na klasickom bicykli nezvládli. Zdravý životný štýl ponúka aj starším ľuďom. Aký e-bike je pre nich vhodný?
Postrehli ste to aj vo svojom okolí? Ľudia v najlepších rokoch, ktorých ste v poslednom čase vnímali najmä ako vyznávačov prechádzok s malými vnúčatami, zrazu víkend čo víkend vyrážajú s novými e-bikmi spoznávať obľúbené nenáročné cyklotrasy. Alebo ich možno vídate, ako sa za bežnými malými nákupmi nevydávajú autom, ale pohodlným bicyklom, ktorému v jazde pomáha batéria a motor. Zdravý životný štýl si chce až do vysokého veku udržať čoraz viac ľudí. A presne toto ponúkajú elektrobicykle.
Chceli by ste ich vyskúšať tiež? Má to pár háčikov, však? Kategórií pribúda, menia sa trendy a celé portfóliá značiek sa rozširujú. Ako sa v tomto ošiali vyznať? Poďme sa spolu pozrieť na to, ako vybrať elektrobicykel pre seniorov a starších aktívnych ľudí.
Ach, tá pamätná liberta…
Ak by ste si mali v hlave vybaviť klasický bicykel pre staršieho človeka, ako prvá vám napadne stará známa liberta, však? A prečo je to tak?
Jednoznačne pre príjemné a bezbariérové nasadanie „do bicykla“. Zámerne nehovoríme „na bicykel“, lebo práve „vykrojený“ typ rámu bez hornej rámovej rúrky umožňuje starším ľuďom veľmi komfortné nasadanie a zosadanie.
V seniorskom veku je dôležité pohodlné nastupovanie i vystupovanie z bicykla. Dobrý pomer ceny, výkonu a pohodlia ponúkajú klasické e-biky s otvoreným rámom.
Pre ľudí vo vyššom veku je len zriedkavo príjemné nasadanie klasickým spôsobom. Celý bicykel si potrebujú nahnúť k zemi nižšie než mladý človek bez akýchkoľvek fyzických obmedzení. Aj zosadanie z bicykla býva pre nich náročnejšie, v niektorých situáciách až nebezpečné.
Výrobcovia majú práve toto najviac na zreteli a podľa toho konštruujú elektrobicykle pre kategóriu seniorov. Aj tak medzi nimi nájdete zásadné rozdiely v konštrukcii, motore, batérii a komponentoch, pričom toto všetko sa odzrkadľuje na cenovke. Ako teda vybrať správny e-bike pre človeka v seniorskom veku bez toho, aby ste ho zbytočne preplatili alebo aby ste siahli po modeli, ktorému bude niečo zásadné chýbať?
Orientácia v základných pojmoch
Pozrite sa na pojmy, s ktorými sa pri výbere elektrobicykla určite stretnete:
- Stredový motor je umiestnený v strede rámu bicykla. Zabezpečuje sa tým jeho vyváženosť. Stredové motory sú kvalitnejšie spracované a s viacerými snímačmi, sú vhodnejšie na športovú jazdu, prípadne na horskú cyklistiku, kde sa očakáva väčší krútiaci moment oproti zadnému motoru.
- Zadný motor je typ motora umiestnený v náboji zadného kolesa. Poskytuje priamy pohon zadného kolesa, čo zabezpečuje lepšiu trakciu. Je tichý, nenáročný na údržbu a ideálny na mestskú jazdu a každodenné dochádzanie.
- Výkon motora sa meria vo wattoch (W). Na Slovensku sa môžeme stretnúť s výkonom motora 250 W.
- Krútiaci moment je sila, ktorú motor vyvíja na pohon bicykla. Meria sa v newtonmetroch (Nm). Vyšší krútiaci moment znamená lepšie zrýchlenie a schopnosť zvládať prudké stúpania.
- Kapacita batérie určuje, koľko energie môže batéria uchovať a poskytovať počas jazdy. Udáva sa vo watthodinách (Wh) a je kľúčová pre dojazd elektrobicykla. Vyššia kapacita znamená dlhší dojazd bicykla. Kapacita sa počíta ako súčin napätia (V) a kapacity v ampérhodinách (Ah): Wh = V × Ah.
- Priznaná batéria je batéria umiestnená na ráme bicykla. Poznáme rámové a nosičové. Rámové sú prichytené na ráme bicykla, nosičové na nosiči.
- Integrovaná batéria je plne v ráme. Môže byť vyberateľná alebo plne integrovaná (jej vybratie je možné len servisným zásahom). Integrovaná batéria sa môže v niektorých prípadoch nachádzať aj v masívnej sedlovej rúrke (napr. pri skladačkách).
Najlacnejšie elektrobicykle pre seniorov sú skladačky
Začíname od lacných bicyklov pre seniorov a tými sú elektrické skladačky. Skladačka je kategória bicykla, ktorú využíva mnoho ľudí na mestský presun do práce, na bežné výlety po cyklotrasách, ale neraz aj vtedy, keď doma niet dostatok priestoru na odkladanie klasického bicykla.
Skladačky nevychádzajú z módy ani vo verzii elektrobicyklov. Sú nadčasové a pre seniorov všestranne využiteľné.
Skladačky sa najčastejšie vyrábajú s motorom na zadnom kolese. So stredovým motorom sa vyrábajú len zriedka, a to hlavne vzhľadom na konštrukciu a celkový zmysel skladačky. Umiestnenie batérie býva rôzne – priznané na ráme, pod sedlovou rúrkou alebo na nosiči. Drahšie varianty majú batériu integrovanú buď v ráme, alebo v robustnej sedlovej rúrke.
Pri výrobe skladačiek sa dbá na pomer ceny a výkonu. Neráta sa pri nich s veľkými výjazdmi, preto sa vo väčšine prípadov montujú menšie batérie. No aj s menšou batériou, napríklad 374 Wh, dokáže priemerný 90-kilogramový muž prejsť 50 kilometrov. A to je pre seniorov pekný dojazd. Takúto skladačku môžu hojne využívať na cestách i cyklotrasách.
Aj manévrovateľnosť s takýmto bicyklom je veľmi dobrá. Predok bicykla je ľahší ako zadok a častejšie zosadanie a nasadanie v meste je jednoduchšie. S manévrovateľnosťou ide ruka v ruke veľkosť kolies – bývajú menšie, 20“ až 24“, zriedkavejšie 16“. S väčšími kolesami by už tento bicykel strácal význam. Ich podstatou je jednoduchá preprava, skladovanie i manévrovanie.
Náš tip: Stačí jedna univerzálna veľkosť
Zaujímavosťou skladačiek je, že veľkosti rámov sa bežne nerozlišujú. Vlastnú ideálnu veľkosť si cyklista vytvorí nastavením výšky kormidla a sedla za pár chvíľ.
Mestský e-bike dodáva komfort
Ďalšou zaujímavou kategóriou elektrobicyklov pre seniorov sú mestské. Na tomto type e-bikov už môžete nájsť odpruženú prednú vidlicu, stredový motor a väčšie kolesá (s priemerom 26“ alebo 28“). Oproti menším kolesám sú komfortnejšie na dlhšie jazdy a lepšie udržujú zotrvačnú rýchlosť. Laicky povedané, sú rýchlejšie.
Klasický mestský elektrobicykel znesie všetky terény, s ktorými sa treba v našich podmienkach popasovať.
Geometria je mimoriadne pohodlná, čo ocenia práve ľudia zrelších vekových kategórií, ktorí potrebujú vnímať a užívať si aj určitú nadštandardnú cyklistickú pohodu. Veľmi dobré je zvážiť, či postačí zadný motor vhodný na cyklotrasy, rozbité asfaltky a bežné presuny mestom alebo sa rozhodnete radšej pre mestský elektrobicykel so stredovým motorom, ktorý má silnejší krútiaci moment a je vhodný aj na poľné cesty.
Čo vás môže prekvapiť?
Je dobré vopred vedieť, že stredový motor má priamy vplyv na cenu bicykla. Spravidla ide o niekoľko stoviek eur navyše, avšak platíte za kvalitnejšie spracovanie a silnejší výkon.
Na dlhšie cesty kros alebo trek
Krosové a trekové elektrobicykle – ani vy celkom nerozumiete, aký je medzi nimi rozdiel? Nie ste sami. Vo svojej podstate sú si naozaj veľmi podobné. Trekový bicykel však je od základu montovaný s nosičom, blatníkmi, so stojanom, prípadne svetlami, krosový týmito doplnkami nedisponuje.
S oboma typmi môžete podnikať dlhšie cesty a výlety, pretože zvyčajne majú väčšie batérie a stredové motory. Oproti mestským sú už na prvý pohľad športovejšie, odolnejšie a majú prepracovanejšie sedenie. Kvalitné – správne stavané aj nastavené – sedenie nie je nijaká drobnosť. Výrobcovia vedia, že cyklista bude na týchto kúskoch prekonávať dlhšie vzdialenosti a náročnejšie výjazdy, a preto musí mať dostatočný komfort a správne držanie tela.
Náš tip:
Sedenie na bicykli sa dá takmer vždy upraviť, a to pomocou polohovateľného predstavca. Je to diel, ktorý drží kormidlo s krkom vidlice. Ak si vyberiete bicykel, ale nepasuje vám úplne dokonale, aj takáto malá zmena dokáže výrazne zlepšiť pocit z jazdy.
Trendy sa menia
Možno ste si všimli, že krosové a trekové bicykle nemajú už len úzke 28“ kolesá s minimálnym dezénom. Veľká časť drahších krosových alebo trekových elektrobicyklov má 27,5“ kolesá so širším plášťom s priemerom pokojne aj 2,0“ až 2,4“.
Širší plášť lepšie absorbuje nárazy a tým sa stará o komfortnejšiu jazdu po rozbitej ceste alebo zvážnici. Istejší je zároveň v zjazdoch. Pozor! Tieto bicykle len zriedka uvidíte so zadným motorom, rovno rátajte s investíciou do modelu s motorom v strede.
Horský elektrobicykel s otvoreným rámom vo vyššom štandarde pre fyzicky zdatných a náročných cyklistov – aj v seniorskom veku.
Ak hľadáte náročnejšie výzvy a dobrodružstvá
Horský elektrobicykel s otvoreným rámom je momentálne asi najvhodnejší typ elektrobicykla pre športovo založených seniorov, ktorí chcú zostať aktívni, vyhľadávajú dlhšie trasy s väčším prevýšením a navyše po rozbitom teréne.
Na horských bicykloch nájdete zadné motory len zriedkavo. Aj väčšie kapacity batérií sú už samozrejmosťou. Stredové motory s väčším krútiacim momentom podstatne znižujú námahu pri šliapaní, čo je obzvlášť užitočné v prípade strmých stúpaní a dlhých trás.
Vedeli ste?
Horské elektrobicykle môžu disponovať aj trekovým šatom, čiže vo výbave majú blatníky, nosič, stojan i svetlá. Ak takéto komponenty chýbajú, určite nebude problém domontovať ich.
Na horských e-bikoch si už môžete vychutnať komfort odpruženej vidlice – či už pružinovej, alebo vzduchovej. Vzduchová vidlica sa nafúka na váhu jazdca a tým sa zabezpečí ideálne využitie jej chodu. Rátajte s ňou však skôr pri drahších modeloch.
Moderné horské elektrobicykle pre seniorov sú vybavené kvalitnými brzdami, širokými pneumatikami na 27,5“ alebo 29“ kolesách aj robustnejšími rámami, čo zvyšuje bezpečnosť a stabilitu v nerovnom teréne.
Tip pre aktívnych ľudí v zrelom veku:
Ak sa rozhodnete pre horský e-bike, možno vás už po prvých skúsenostiach s ním zaskočí, že poľné cestičky, ktoré ste vnímali ako výzvu, vás prestávajú baviť a ťahá vás to priamo do lesa. Tam nájdete väčší pokoj a viac čerstvého vzduchu. Primeraná jazda v lese priaznivo pôsobí na pľúca, pomáha udržiavať kardiovaskulárne zdravie, svalovú silu a rovnováhu, čo je obzvlášť dôležité v seniorskom veku. Dobrá rada však znie – vždy dajte vedieť svojim blízkym, kam idete. Najideálnejšie je nikdy nejazdiť po takýchto trasách celkom sám.
Step-through – upravený a odpružený
Najnovším prírastkom do rodiny elektrobicyklov pre seniorov sú celoodpružené bicykle s otvoreným rámom.
Viacerí výrobcovia technologicky upravili rámy svojich e-bicyklov natoľko, že dokázali vyrobiť celoodpružený bicykel, avšak s otvoreným rámom, na ktorý sa lepšie nasadá a lepšie sa z neho i zosadá. Treba však počítať s tým, že takúto voľbu naozaj pocíti peňaženka či bankový účet.
Tento typ celoodpružených bicyklov – ich rám sa nazýva aj step-through rám – je určený špeciálne jazdcom, ktorí hľadajú kombináciu pohodlia, výkonu a ľahkého prístupu. Asi netreba obzvlášť zdôrazňovať, že je veľmi vhodný pre aktívnych ľudí vo vyššom veku. Znižuje fyzickú námahu pri nasadaní a zosadaní, no všetky výhody celoodpruženého systému na hladkú a komfortnú jazdu v náročnejšom teréne zostávajú k dispozícii. Celoodpružený systém absorbuje nárazy a vibrácie z nerovného terénu, čím znižuje riziko únavy a zranení. Bicykel zároveň disponuje kvalitnejším a silnejším motorom, ktorý pomáha pri šliapaní, a teda zvládať dlhšie trasy a strmšie kopce bez nadmernej námahy.
Tip:
Ak túžite po celoodpruženom bicykli, no financie vám umožňujú kúpiť si len pevný horský bicykel, nezúfajte, existuje aj možnosť odpruženej sedlovky. Aj tá zmierňuje spätné nárazy od nerovného povrchu. Odpružené sedlovky sa vyberajú podľa hmotnosti jazdca.
Ak vám to zdravie dovoľuje, jazdite veľa
Bicyklovanie je jeden z najlepších pohybov, aké si človek môže dopriať. Pri jazde premýšľate nad úplne inými vecami, nastavujete sa na vlnu, ktorú v bežnom živote nezažívate. Cyklistika priaznivo pôsobí na fyzický aj psychický stav, a to až do vysokého veku.
Trh ponúka elektrobicykle v celej škále rámov a motorov. Vnímajte ich ako ponuku, ktorá je bez obmedzení horného vekového limitu svojich používateľov. Podstatná je chuť hýbať sa, spoznávať doposiaľ nepoznané a zachovávať si dobrú fyzickú i psychickú kondíciu.
Platí len jedno – výber elektrobicykla si dôkladne premyslite, dajte sa pri tom viesť svojimi preferenciami a nebojte sa radiť s odborníkmi. (Mimochodom, objasnia vám aj všetko podstatné o správnom nabíjaní elektrobicykla.) Niekto inklinuje k horskému elektrobicyklu, iným úplne stačí základná elektrická skladačka. Šliapanie do pedálov je dobrodružstvo, ktoré si nemusíte odopierať.