Už ste boli na Horehroní? Ak áno, viete, že sa rozprestiera pozdĺž horného toku rieky Hron a takmer každý smer, ktorým sa pozriete, sa rovná lákavej pozvánke na pešiu alebo cyklistickú turistiku. Poďte s nami spoznávať Horehronie s pedálmi a na dvoch kolesách.
Hron pramení pod Kráľovou hoľou a tok pokračuje až po mesto Zvolen. Táto časť stredného Slovenska je obklopená divokým a drsno-krásnym horským prostredím. Je rajom pre turistov, hoci v zime žezlo preberajú lyžiari a skialpinisti. A cyklisti? Tí tam majú čo spoznávať od jari až do neskorej jesene.
Kde začať? Mix trás, ktorý vám ponúkame, je pozvánkou na miesta, kam sa budete radi vracať a kde budete nachádzať ďalšie a ďalšie možnosti na test fyzických síl, ktorý však prináša hlboký mentálny relax.
Extra tip hneď na úvod:
V tejto časti seriálu vám ponúkame dlhšie a časovo náročnejšie tipy na cyklovýlety. Je dôležité, aby vám na nich bicykel sedel ako uliaty. Nepodceňte jeho výber – pre dospelých ani pre deti – a kontrolu pred jazdou.
1. Cez sedlo Chlipavice až na salaš Zbojská za najlepšími haluškami
Trasa: Brezno – Čierny Balog – sedlo Chlipavica – salaš Zbojská
Dĺžka celého okruhu: 54 km (tam aj späť)
Metropolou Horehronia je mestečko Brezno. Je aj východiskovým bodom tejto cykloturistiky. Cyklotrasa vedie z námestia modrou značkou po hlavnej ceste 529 v smere Čierny Balog – Hriňová (číslo trasy 2569). Príjemné mierne stúpanie na rozbeh bohato stačí. Prvým dosiahnutým „vrcholom“ je miestna časť Vrchdolinka, odkiaľ pokračujete zjazdom do obce Čierny Balog. Na výber máte z dvoch možností:
- Pustíte sa hlavnou cestou priamo do centra Čierneho Balogu.
- Odbočíte vľavo na cyklochodník, ktorý trasu síce predĺži, no zároveň spestrí o zjazd popod most, ktorým prechádza historická Čiernohronská železnica. Prevedie vás najstaršou miestnou časťou obce s názvom Krám.
Nech už sa rozhodnete akokoľvek, v oboch prípadoch sa dostanete na križovatku, na ktorej treba odbočiť vľavo do centra Čierneho Balogu. Pokračujete po asfaltovej ceste hore dedinou smerom do miestnej časti Dobroč. Na križovatke za kostolom sa držte stále rovno a napojte sa na žltú trasu 8583. Dovedie vás do miestnej časti Šaling. Na jej konci prejdete popri rampe a plynule pokračujete k chate Boldiška.
Do tejto chvíle príjemná cyklistika, však? Od chaty, keď na križovatke odbočíte vľavo (smer Chlipavica), treba šliapnuť do pedálov. Čaká vás celkom slušný sklon – nezabije, no kondíciu preverí. Zvládnuteľný je aj pre mladších odhodlaných cyklistov, zvlášť ak majú pri sebe rodičov schopných motivovať ich.
Na sedle Chlipavica máte za sebou príjemných cca 20 km a je čas na pauzu. Nájdete tam gazdovský dvor a príležitosť občerstviť sa. Letná sezóna 2024 ponúkla návštevníkom novú atrakciu v podobe dreveného orloja. Milé spestrenie cyklotrasy, však?
Náš tip:
Cieľom cyklovýletu môže byť sedlo Chlipavica aj bez pokračovania na salaš Zbojská. Na gazdovskom dvore Chlipavica je takisto možnosť občerstviť sa a vrátiť sa tou istou cestou.
Ak sa z Chlipavice rozhodnete pokračovať na salaš Zbojská, vyberiete sa po štrkovej ceste miernym klesaním po žltej trase 8583 do sedla Diel. Dostanete sa na väčšie rázcestie a tam pozor! Zvoľte si modrú cyklotrasu 2570.
Prevedie vás dolinou Plačková a vyvedie na jednu z planín Muránskej planiny priamo ku Kaplnke sv. Juraja s vyhliadkovou vežou. Odtiaľ sa pustíte dole poľnou cestou a ste v cieli – víta vás salaš Zbojská (zbojnícky dvor). Teraz ostáva len jedno – vybrať si z jedálneho lístka a ochutnať najlepšie tradičné dobroty salaša. Halušky, pirohy či salašnícka pochúťka v podobe pečenej baraniny? Možno dobre padne „kurin kúpeľ“ (samozrejme, slepačí vývar) alebo sladká pochúťka, napríklad zemiakové šúľance. No radosť bicyklovať!
Cyklistika na Muránsku planinu z metropoly Horehronia je vhodná pre rekreačných aj aktívnych cyklistov. Rôznorodosť trasy nesklame ani menších výletníkov – o zážitky bude bohatšia celá rodina.
Tipy pre rodiny s deťmi:
Ak máte v pláne stráviť na strednom Slovensku dlhší čas, cyklistiku na krásne miesta môžete spojiť s pobytom priamo na salaši Zbojská alebo s ubytovaním v obci Čierny Balog. Ak sa ubytujete na salaši, cestu do sedla Chlipavica absolvujete z opačnej strany. Ak budete bývať v Čiernom Balogu, odpadne vám trasa z Brezna do Čierneho Balogu.
2. Meandre Kamenistého potoka
Trasa: Čierny Balog – Svätý Ján – tajch Hrončok – Sihla
Dĺžka celého okruhu: 55 km (tam aj späť)
Čierny Balog je ozaj rozľahlá obec. Leží v srdci Veporských vrchov južne od Brezna v lokalite bohatej na prírodné krásy a infraštruktúru, ktorá k nim vedie. Zvlášť cyklisti tam majú čo objavovať.
Kamenistá dolina je pre nejedného bikera z Horehronia srdcovou záležitosťou. Aj keď ide o frekventovaný úsek, kde zriedkavo nikoho nestretnete, zachováva si pokojnú a čarovnú atmosféru. V doline si dokonale oddýchne vaša hlava. To nemožno povedať o nohách, no kvôli tomu tam predsa nadšenci cyklistiky chodia, nie?
Cyklovýlet do Kamenistej doliny sa začína v Čiernom Balogu v miestnej časti Krám. Prechádzate cyklotrasou, ktorá vedie 4 km dlhou Hrončianskou dolinou. Popri úzkokoľajnej trati, po ktorej premáva Čiernohronská železnica, sa cez Šánske zveziete na Svätý Ján. Tam zabočíte vľavo a napojíte sa na Kamenistú dolinu.
Čaká vás približne 25 km dlhý prevažne asfaltový povrch. Pýtate sa na náročnosť? Nebudeme klamať. Zapotíte sa, no prostredie je také krásne, že si to ani neuvedomíte. Trasa je stredne náročná. Zvládnu ju aj menší cyklisti na vlastnom biku alebo ako pasažieri. Oplatí sa vyhradiť si na ňu väčšiu časť dňa.
Ak si chcete výlet skrátiť, nemusíte prejsť celú dolinu. Približne v polovici trasy nájdete najnavštevovanejšie miesto – tajch Hrončok. Tam to zvládne naozaj každý. Ostáva len na vás, či sa rozhodnete pokračovať alebo sa vrátite do Čierneho Balogu.
Ak ste odhodlaní prejsť celú dolinu, od tajchu pokračujete až do obce Sihla. Dedinka sa nachádza v nadmorskej výške 890 m na Sihlianskej planine na rozhraní Horehronia, Podpoľania a Gemera. Kamenistý potok asi 2,5 km od obce Sihla je vyhlásený za chránený prírodný areál s názvom Meandre Kamenistého potoka.
Ak ste došli až do Sihly, je čas na povinnú prestávku na doplnenie energie a potrebný oddych pred cestou späť. Občerstviť sa môžete v miestnych pohostinstvách, kde istotne stretnete ďalších cyklovýletníkov. Ako naspäť? Možnosti sú dve:
- Vychutnáte si Kamenistú dolinu ešte raz z opačnej strany.
- Vyberiete sa hlavnou cestou, ktorá vedie popri Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline priamo do obce Čierny Balog.
Tip pre rodiny s deťmi:
V lokalite tajchu Hrončok je vybudovaná chata, kde si možno vopred rezervovať ubytovanie. Odtiaľ si môžete Kamenistú dolinu rozdeliť a cyklistiku rozplánovať na viac dní, napríklad 1. deň Hrončok – Čierny Balog, 2. deň Hrončok – Sihla.
Atrakcie v okolí
Keď už budete v Čiernom Balogu, určite nevynechajte návštevu niektorého z týchto miest:
- Čiernohronská železnica
Vychutnajte si jazdu historickým vláčikom s parnou lokomotívou, ktorý vás prevedie obcou Čierny Balog. Už ste počuli o vláčiku, ktorý premáva cez futbalové ihrisko? To je on! Skúste šťastie a možno si z vagóna vychutnáte aj futbalový zápas.
- Areál Ski Čierny Balog
V lete si tam nezalyžujete, no aj tak tam môžete aktívne stráviť voľný čas. Prechádzka náučným chodníkom, ktorý vedie až do Lesníckeho skanzenu Vydrovo, jazda na štvorkolkách alebo obrovská hojdačka priamo na vrchole Urbanovho vrchu. Čo si vyberiete?
- Lesnícky skanzen
Vo Vydrovskej doline v Čiernom Balogu je ukrytý Lesnícky skanzen Vydrovo. Bude sa páčiť malým i veľkým. Dostanete sa tam peši, na bicykli, ale aj vláčikom Čiernohronskej železnice.
3. Chata, kde bol aj Lukáš Latinák
Trasa: Brezno – Valaská – Hronec – Osrblie – Tri vody – Chata pod Hrbom
Dĺžka celého okruhu: 58 km (tam aj späť)
Spomínate si na vianočnú reklamu mobilného operátora, kde Lukáš Latinák v úlohe chatára vyriešil problém s tmou na svahu a deťom vo vianočnom duchu rozžiaril celý kopec? Možno áno, možno nie, no na strednom Slovensku môžete prísť aj na miesto, kde sa táto reklama nakrúcala.
Chata pod Hrbom je na pomedzí Veporských vrchov a Poľany priamo pod masívom Ľubietovského Vepra. Vrchol Hrb, pod ktorým je postavená, je označený za geografický stred Slovenska. Čiže ak tam dobicyklujete, viac v strede Slovenska už byť nemôžete. Sedlo pod Hrbom je významnou križovatkou turistických trás, no ako sa tam dostať na dvoch kolesách?
Začiatok trasy je znova v Brezne. Odtiaľ pedálujete po štátnej ceste smerom do obce Valaská. Vo Valaskej na križovatke za čerpacou stanicou odbočíte vľavo (Nová Valaská) a pokračujete do obce Hronec.
Po asfaltovej ceste prichádzate do jej centra – „na námestie“, ako to miestni ľudia volajú. Tam odbočíte vľavo – smer Osrblie. V Osrblí v časti Tri vody je čas na prvú dlhšiu prestávku nielen preto, že odtiaľ bude sklon agresívnejší, ale aj preto, že si môžete prezrieť vysokú pec Tri vody.
Vedeli ste?
Vysoká pec v lokalite Tri vody vybudovaná v roku 1795 bola prvá vysoká pec v Uhorsku. Ako palivo využívala drevené uhlie a vyrábalo sa v nej surové železo. Na Troch vodách odlievali rúry, kachle, železný riad aj delové gule. V rokoch 1857 až 1868 bol komplex zmodernizovaný a prestavaný na vyššiu kapacitu. V roku 1882 železiareň vyhorela a následne bola rozobratá. Dnes tam stojí zachovaná časť pece, ktorej 8,5 m vysoký plášť je zakonzervovaný.
Napiť sa, dať si niečo na zahryznutie a môžete ísť ďalej. Na Troch vodách odbočíte vpravo. Pripravte sa na sýtych 6 km, ktoré vás zavedú priamo na Chatu pod Hrbom. Spočiatku je cesta asfaltová, neskôr sa strieda asfalt so spevnenou lesnou cestou. Záverečný výšľap na chatu vedie po spevnenej zvážnici. Úsek je dosť strmý, preverí aj dobre trénovaných jazdcov. No čo, za pár metrov tlačenia bicykla sa hanbiť naozaj nemusíte.
A sme v strede…
Geografickom. Nie úplne, ale takmer. Ak vám je to málo, môžete cyklistiku spojiť s turistikou a vybehnúť z chaty hore na Hrb priamo do stredu Slovenska. Dobrý nápad, však? V chate si môžete vychutnať kávu, kofolu, čapované pivko alebo „hodiť“ niečo teplé do žalúdka.
Akú trasu máte zatiaľ za sebou? Okrem záverečného výšľapu patrí medzi stredne náročné a zvládnu ju aj cyklisti juniori. Opäť je na vás, či v rámci jedného výletu absolvujete celú trasu alebo si ju rozdelíte.
Tip na ušetrenie síl a nové zážitky:
Ak sa neodhodláte na cestu priamo pod Hrb, skráťte si cyklotrasu po vysokú pec na Troch vodách. Zastaviť sa môžete pri biatlonovom areáli v Osrblí, kde trénovali a trénujú naše najväčšie slovenské biatlonové talenty Nasťa Kuzminová či sestry Fialkové, alebo navštívte milú kaviarničku Úlik Cafe. Inou možnosťou kratšieho výšľapu je nasadnúť na bicykel až v obci Hronec na námestí.
Aj Hronec ponúka ubytovanie a je vhodným východiskovým bodom na cyklistiku na Horehroní. Na tzv. námestí vás možno oslovia netradičné vozidlá – cyklodreziny. Sú to ľahké koľajové vozidlá poháňané silou na princípe bicyklovania. Na drezinách sa môžete previezť po úzkokoľajnej trati medzi Hroncom a Čiernym Balogom, kadiaľ premáva aj vláčik Čiernohronskej železnice. Ak by vás teda omrzela klasika či e-bike, skúste to po koľajniciach.
Vychutnávať si Horehronie na bicykli, to je ponuka, ktorá stojí za to. Strategická poloha regiónu, prepojenie dolín a turistických miest – čo viac si priať, ak hľadáte príležitosť na dlhšie cyklistické cesty. Len nezabudnite, že dlhšie výlety si vyžadujú aj viac plánovania a dobrú prípravu. Cyklistiku na strednom Slovensku odporúčame všetkým cyklistom – či už idete na výkon, pre potešenie, objavovanie krás a zážitkov, alebo na rodinný výlet.
Článok o cyklotrasách v Banskobystrickom kraji je šietou časťou seriálu Rodinné cyklovýlety podľa krajov. Pozrite si aj ďalšie nápady na pekné výlety
- Rodinné cyklovýlety podľa krajov #5: Žilinský kraj – hrady a prírodné krásy na každom kroku
- Rodinné cyklovýlety podľa krajov #4: Nitriansky kraj – panorámy i európske unikáty vyrážajúce dych
- Rodinné cyklovýlety podľa krajov #3: Prešovský kraj – cyklistický raj Levočské vrchy
- Rodinné cyklovýlety podľa krajov #2: Trenčiansky kraj – Kúpanie aj prírodné skvosty
- Rodinné cyklovýlety podľa krajov #1: Bratislavský kraj – očarí rozmanitosťou trás
Tip na záver: Horehroním na e-biku?
Radi by ste si trasy vychutnali na nových horských elektrobicykloch? Hľadáte odpoveď na otázku, aké parametre okrem ceny sú dôležité pri ich kúpe? Pozrite si článok Ako si vybrať horský elektrobicykel a vyberte si e-bike, s ktorým sa skamarátite.